Grupa Anonymous

Partnerzy: komputerowe systemy zarządzania,

Sprzeciw wobec obecnym rządom międzynarodowym wykazywać można w różny sposób. Organizowane są demonstracje, podpisywane petycje. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy niezadowolona grupa ludzi postanawia się zjednoczyć. Do takich grup zaliczyć można Anonymous. Jej członkowie protestują przeciwko ograniczaniu wolności obywatelskiej, korupcji, cenzurze, ingerencji Kościoła w życie ludzi, nieprzestrzeganiu praw zwierząt. Anonymous organizuje protesty we współczesnej formie, czyli przez ataki hakerskie. Ostatnio grupa zasłynęła, blokując serwery politycznym zwolennikom ACTA.

anonymous

Grup działających jak Anonymous jest wiele. Wyróżnia się również krajowe oddziały, jak np. w Polsce AnonPoland. Komunikaty skierowane do społeczeństwa czy mediów Anonymous zamieszcza na własnych stronach, Facebooku, Twisterze lub serwisie YouTube. Tam można poszukiwać informacji na temat planowanych bądź prowadzonych operacji. Niekiedy o charterze żartobliwym, ale zawsze dotyczą istotnego problemu, który dotknął daną społeczność. Samo słowo Anonymous ma kojarzyć się z pełną anonimowością internautów. Wywodzi się z forów obrazków, w których dodawano komentarze bez identyfikacji i uwierzytelnienia, właśnie jako Anonymous. Czasem stwarzając wrażenie, że publikuje je jedna osoba.

Do najważniejszych operacji grupy Anonymous zaliczyć można np. Empire State Rebellion, kiedy to w marcu 2011 roku przedstawiono opinii publicznej e-mail pracowników z Bank of America, którzy mieli brać łapówki. W Polsce o Anonymous było głośno, kiedy zablokowano stronę premiera RP Donalda Tuska. Akcję przeprowadziło dwóch hakerów z Polish Underground, zamieszczając na niej filmik z Baśka blog. Grypa Anonymous przeprowadziła także atak na rządowe strony Departamentu Sprawiedliwości USA, FBI, wytwórni Universal Music Group oraz organizacji RIAA i Motion Picture Association of America. Miało to miejsce w styczniu 2012 roku i związane było z zablokowaniem serwisu megaupload.com oraz aresztowaniem właściciela tej strony.

Anonymous odpowiedzialne jest także za rozpoczęcie społecznej debaty o założeniach ustawy ACTA. Ponadto grupa zwróciła uwagę na fałszerstwa w trakcie wyborów w Rosji oraz blokowanie opozycji przez rosyjski rząd. Wśród hakerskich ataków Anonymous wspomnieć można o American Israel Public Affairs Committee, stronie Watykanu, British Pregnancy Advisory Service. Przykładów ich działalności jest bardzo wiele. Policja stara się przeciwdziałać tym atakom, dlatego cały czas do aresztu trafiają osoby związane z grupą Anonymous.